REGULAMIN OŚRODKA SZKOLENIA KIEROWCÓW
„BUKOWIEC” Zbigniew Bukowiec
§ 1 Postanowienia ogólne
1. Użyte w regulaminie określenia oznaczają:
a) Ośrodek/ Ośrodek Szkolenia Kierowców (OSK) – oznacza Ośrodek Szkolenia Kierowców „BUKOWIEC” Zbigniew Bukowiec, z siedzibą w Limanowej, przy ul. W. Witosa 22, wpisany do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodki szkolenia pod numerem 00831207
b) Kierownik Ośrodka- oznacza właściciela OSK „BUKOWIEC” (Zbigniew Bukowiec).
c) Osoba szkolona/uczestnik kursu/kursant – oznacza osobę, która podjęła szkolenie w OSK „BUKOWIEC”, zaakceptowała obowiązujący regulamin.
d) Instruktor prowadzący- oznacza instruktora zatrudnionego w OSK „BUKOWIEC”, który został przydzielony do szkolenia danego kursanta.
e) Szkolenie – w zależności od użytego sformułowania oznacza szkolenie podstawowe, eksternistyczne lub uzupełniające szkolenie kandydatów na kierowców o którym mowa w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 4 marca 2016 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców.
§2 Warunki rozpoczęcia szkolenia
1. Uczestnikiem kursu może zostać osoba, która ukończyła 17 lat i 9 miesięcy, potrafi samodzielnie czytać i pisać, otrzymała zaświadczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem od lekarza medycyny pracy.
2. Warunkiem rozpoczęcia kursu jest dostarczenie numeru PKK, zaakceptowanie regulaminu oraz wpłata całej kwoty lub raty za szkolenie, zgodnie z obowiązującym cennikiem i harmonogramem wpłat.
§3 Ogólne zasady dotyczące szkolenia
1. Ośrodek zobowiązuje się przeprowadzić szkolenie zgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 4 marca 2016 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców.
2. Testy przekazane kursantom do nauki teorii zgodne są z bazą pytań obowiązujących na państwowym egzaminie teoretycznym na prawo jazdy.
3. W przypadku nieukończenia szkolenia do 6 miesięcy, koszt pozostałych godzin jazd praktycznych, po tym okresie, może wzrosnąć, ze względu na zmienne koszty kursów prawa jazdy w ciągu roku.
4. Obowiązkiem kursanta jest podporządkowanie się kierownictwu OSK w zakresie organizacji szkolenia oraz punktualne uczęszczanie na zajęcia teoretyczne i praktyczne.
5. Pracownicy OSK i kursanci okazują sobie wzajemny szacunek. Niemożność uczestnictwa w umówionych zajęciach praktycznych należy zgłaszać jak najwcześniej.
6. Ośrodek zastrzega sobie prawo do zmiany lub odwołania kursu i zaproponowania kursantowi innego terminu kursu w przypadku zbyt małej liczby chętnych.
§4 Przebieg szkolenia
1. CZĘŚĆ TEORETYCZNA*:
a) Szkolenie teoretyczne na prawo jazdy kat. B składa się z 30 godzin lekcyjnych (1 godzina=45 minut), w tym zajęć z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
b) Obecność na zajęciach teoretycznych zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem jest obowiązkowa.
* Nie dotyczy szkolenia eksternistycznego (z wyjątkiem obowiązkowych zajęć z pierwszej pomocy) oraz kursu e-learning (z wyjątkiem obowiązkowych zajęć z pierwszej pomocy i 2 godzin wykładów stacjonarnych).
2. CZĘŚĆ PRAKTYCZNA:
a) Szkolenie praktyczne rozpoczyna się po odbyciu zajęć teoretycznych. Osoba, która nie uczestniczyła w 30-godzinnym cyklu wykładów-zgodnie z rozporządzeniem- nie może rozpocząć zajęć praktycznych.*
b) Szkolenie praktyczne składa się z 30 godzin zegarowych (1 godzina=60 minut).
c) Szkolenie praktyczne rozpoczyna się w miejscu i o godzinie ustalonej wcześniej z instruktorem prowadzącym.
d) Kursant zobowiązany jest mieć przy sobie dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport, lub karta stałego pobytu), szkła korekcyjne (okulary lub soczewki), jeżeli są wymagane orzeczeniem lekarskim oraz kartę przeprowadzanych zajęć. W przypadku ich braku, instruktor ma obowiązek odwołać zajęcia.
e) Na naukę jazdy kursanci powinni zgłaszać się: wypoczęci i w odpowiednim obuwiu (w miarę możliwości na tzw. płaskiej podeszwie). W przypadku niedyspozycji fizycznej lub psychicznej instruktor nauki jazdy może zmienić zaplanowany temat lekcji lub przerwać naukę jazdy.
f) W przypadku przystąpienia kursanta do szkolenia praktycznego w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu instruktor ma prawo poinformować o zdarzeniu policję.
g) Osoba szkolona ma prawo zmiany instruktora prowadzącego w trakcie trwania szkolenia praktycznego.
h) Szkolenie kończy się (zgodnie z obowiązującymi przepisami po minimum 30 godzinach) egzaminem wewnętrznym przeprowadzonym zgodnie z zasadami egzaminu państwowego- najpierw część teoretyczna**, następnie praktyczna.
* Nie dotyczy szkolenia eksternistycznego (z wyjątkiem obowiązkowych zajęć z pierwszej pomocy) oraz kursu e-learning (z wyjątkiem obowiązkowych zajęć z pierwszej pomocy i 2 godzin wykładów stacjonarnych).
** Nie dotyczy szkolenia eksternistycznego.
3. EGZAMIN WEWNĘTRZNY:
a) Część teoretyczna przeprowadzana jest przy użyciu testu komputerowego. Kryteria oceny, czas trwania, zadania są zgodne ze sposobem przeprowadzania egzaminu państwowego.
b) Część praktyczna egzaminu wewnętrznego przeprowadzana jest na placu manewrowym i w ruchu drogowym przez instruktora prowadzącego zgodnie z zasadami przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy. W przypadku zakończenia egzaminu praktycznego z wynikiem negatywnym, instruktor prowadzący wraz z osobą egzaminowaną ustala dalszy plan szkolenia niezbędny do uzyskania wszystkich umiejętności.
c) Warunkiem ukończenia szkolenia na prawo jazdy jest uregulowanie należności za przeprowadzone szkolenie oraz uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu wewnętrznego teoretycznego* i praktycznego.
* Nie dotyczy szkolenia eksternistycznego.
§5 Opłaty za kurs
1. Opłata za kurs może zostać uiszczona gotówką lub przelewem, jednorazowo lub w ratach, zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronie: www.wyzszaszkolajazdy-bukowiec.pl
2. Cena kursu nie obejmuje opłaty za:
– orzeczenie lekarskie,
– zdjęcie do prawa jazdy,
– egzamin państwowy (teoretyczny i praktyczny),
– wydanie dokumentu prawa jazdy.
3. Płatność za szkolenie uzupełniające odbywa się jednorazowo, przed rozpoczęciem zajęć, gotówką lub przelewem.
4. Brak płatności skutkuje wstrzymaniem szkolenia do czasu uregulowania należności.
5. W przypadku rezygnacji z całego/części kursu, zwrot całości/części środków możliwy jest wyłącznie, jeśli kursant posiada paragon.
§6 Postanowienia końcowe
1. Wszelkie wątpliwości, wnioski lub uwagi, co do prowadzonego szkolenia kursant powinien zgłaszać instruktorowi prowadzącemu lub Kierownikowi Ośrodka.
2. Kierownik, zatrudnieni instruktorzy nauki jazdy nie ponoszą odpowiedzialności za rzeczy osobiste pozostawione przez kursantów w sali wykładowej i/lub w pojazdach szkoleniowych.
3. Kursantowi przysługuje prawo do rezygnacji ze szkolenia. Warunkiem zwolnienia numeru PKK jest rozliczenie się kursanta z Ośrodkiem za dotychczas zrealizowane szkolenie.
4. Ośrodek zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie.
5. W zakresie nieregulowanym przez niniejszy regulamin stosuje się przepisy kodeksu cywilnego.