Egzamin państwowy praktyczny
Na egzamin należy zgłosić się 15 min. przed ustaloną godziną i czekać w poczekalni na wezwanie.
Osoba zdająca musi mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość oraz okulary, jeśli w zaświadczeniu lekarskim odnotowano informację o konieczności korekty lub ochrony wzroku (kod 01).
Egzaminy praktyczny składa się z dwóch części. Pierwsza odbywa się na placu manewrowym.
Osoba egzaminowana ma za zadanie:
- sprawdzić stan techniczny losowo wybranych, podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy (czas wykonania maksymalnie 5 min.),
- przygotować się do jazdy (czas jest nielimitowany),
- wykonać manewr ruszania z miejsca oraz jazdę pasem ruchu do przodu i tyłu (tzw. „jazda po łuku”),
- ruszyć z miejsca do przodu na wzniesieniu.
Jeżeli osoba zdająca uzyskała wynik negatywny, musi ponownie przystąpić do egzaminu praktycznego. W tym celu ustala termin i uiszcza opłatę w Dziale Obsługi Klienta.
Jeśli osoba egzaminowana prawidłowo wykonała wszystkie zadania na placu manewrowym, może przystąpić do drugiej części egzaminu praktycznego- jazdę w ruchu drogowym na drogach publicznych.
* Szczegółowe kryteria oceny państwowego egzaminu praktycznego zamieszczone są w Załączniku nr 5 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 4 marca 2016 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców:
https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2019-1206,18868074.html
UWAGA
Podczas egzaminu praktycznego osoba egzaminowana może tylko raz nieprawidłowo wykonać to samo zadanie egzaminacyjne.
Po zakończeniu egzaminu praktycznego egzaminator informuje o wyniku (jeżeli jest negatywny podaje przyczynę). Jeśli osoba egzaminowana uzyskała negatywny wynik, może ponownie przystąpić do egzaminu praktycznego ustalając termin i wnosząc opłatę w Dziale Obsługi Klienta.
Jeżeli wynik egzaminu praktycznego jest pozytywny, należy zgłosić się do Starostwa (właściwego ze względu na miejsce zameldowania) i dokonać opłaty za dokument prawa jazdy (100,50 zł).
UWAGA
Skargi lub zastrzeżenia w przypadku niezgodności w przebiegu egzaminu państwowego z obowiązującymi przepisami, można zgłaszać do Dyrektora Ośrodka Egzaminowania w terminie 7 dni od daty jego przeprowadzenia.